Skip to main content

Birgit Püve. Varjupaik

Alates 16. septembrist on Tallinna Linnagaleriis avatud fotokunstnik Birgit Püve isikunäitus „Varjupaik“, mis lahkab uusi jäädvustusi arhiivimaterjalidega kõrvutades Vao küla mitmekülgset ajalugu.

 

Näitus jääb avatuks 15. oktoobrini.

 

Viimase paari aasta jooksul Euroopat tabanud suurim inimeste massiränne pärast Teist maailmasõda on oma jälje jätnud ka Eestile. Nõndanimetatud pagulaskriis ei ole Eesti jaoks aga mitte esimene kord vastu võtta suurel hulgal sisserändajaid. Lähiajaloost teame Nõukogude okupatsiooni ajal aset leidnud intensiivset rahvastikurännet, mille tulemusena asus Eestisse elama eri rahvusest inimesi kogu NSV Liidust.

Näitus „Varjupaik“ keskendub Vao küla näitel Eesti fotokunstis seni olulisel määral kajastamata immigratsiooniteemale, kõrvutades uusi jäädvustusi arhiivimaterjalidega. Birgit Püve käsitleb Lääne-Virumaal asuvat Vao küla paigana, kus kaks teineteisest paarkümmend aastat eraldatud immigratsioonilainet kohtuvad. Esialgu sovhoosi ja kolhoosi töötajatele ehitatud linlikud korrusmajad on nüüdseks saanud koduks asüülitaotlejatele ja pagulastele Sudaanist, Pakistanist, Süüriast, Ukrainast ja mujalt.

 

„Mis juhtub inimesega pärast emigreerumist, kui ta jõuab kohta, millel ei ole tema jaoks ajaloolisi ja emotsionaalseid seoseid? Kas see harmoneerub tema hingeseisundiga või võimendab emigreerumisjärgset stressi? Kas kohalikud on abiks või pigem süvendavad pidetust? Kas ühine keel on võimalik ja mis see üldse on? Või asubki ainuke varjupaik meie sees?“ küsib kunstnik näitust saatvas tekstis.

 

Birgit Püve (s 1978) on Tallinnas elav ja töötav vabakutseline fotokunstnik. Tema fotosid on avaldatud muuhulgas Washington Posti, The Guardiani jt rahvusvaheliste perioodikaväljaannete külgedel. Püve üks tuntumaid fotoseeriaid on „Eesti dokumendid“, mida on eksponeeritud näiteks Londonis, Gdanskis, Berliinis ning 2016. aastal Tartu Kunstimuuseumis Anneli Porri kureeritud näitusel „Plahvatusest tasandikule“.

 

Näitus on osa Tallinna Fotokuu ’17 kaasaegse kunsti biennaali galeriide programmist.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Kuu Stuudio, Sadolin, Digifoto OÜ, Vao küla elanikud, Jana Selesneva, Tarmo Rämmi, Marepleks OÜ, Elbe Püve.