DOings&kNOTs. Kunst ja/või instruktsioon.
Kuraator Margit Säde-Lehni
Margit Säde on Tallinna Kunstihoonesse kutsunud 20 kunstnikku ja rühmitust üle Euroopa ning kaks omaalgatuslikku kunstiruumi Eestist, et uurida, mis on keeldumise ja tegemise, skripti ja vahetu esituse ning tõlgenduse ja hinnangu ehk kujuteldava ja reaalsete situatsioonide vahepeal.
Näituse „DOings & kNOTs” (Kunst ja/või instruktsioon) lähtepunktiks on 1993. aastal Hans Ulrich Obristi algatatud projekt „Do it” – „pikim ja ulatuslikem näitus, mis kunagi on maailmas toimunud”. Avatud näitusemudel koondab kunstnike projektide kirjalikke juhendeid üle maailma, mida võib igal kasutamisel üha uuesti tõlgendada.
1997. aastal jõudis see projekt ka Tallinna Kunstihoonesse. „Do it” projekt, mida hetkel vahendab New Yorgi rahvusvaheline vabakutseliste kuraatorite ühendus Independent Curators International, on korralduses teinud läbi suured muutused. Kuigi algselt pidi näitus „DOings & kNOTs” käsitlema instruktsioone kunstis, siis näituse koostamise käigus sai selgeks, et tegelikult räägib näitus pigem juhtnööride, reeglite ja valemite järgimise võimatusest. Paljude näitusel esitletavate teoste alguspunktiks mingi juhend, mida kas järgitakse aktiivselt, millesse kaasatakse külastajaid või mis tekitab tekstirea abil vaimusilmas kujutluspildi nagu Rafaël Rozendaali seinale maalitud haikud. Ühes näitusesaalis on väljas 20 „Do it” projekti juhendit. Erinevalt selle projekti produktiivsematest instruktsioonidest kutsuvad käesoleval näitusel väljas olevad teosteretseptid pigem tempot maha võtma ja mõtisklema.
Kunstnikud: do it (HUO & ICI), LOOP, Konstanet, Anna Škodenko, Liina Pääsuke, Rafaël Rozendaal, Esther Mathis, Nicole Bachmann, Roland Roos, Jürg Lehni & Alex Rich, George Steinmann, Dora García, Cesare Pietroiusti, Tellervo Kalleinen & Oliver KochtaKalleinen, Aaloe-Ader-Flo-Soosalu, Alex Cecchetti, Quim Pujol, Olof Olsson, Cia Rinne, Hanne Lippard, Audrey Cottin.
Näituse vältel toimuvad kunstihoones lisaks etendused, joogatunnid, laulukooriproovid ja kontserdid, millest huvilised on oodatud osa võtma! Sündmuste programm on jooksvalt väljas Tallinna Kunstihoone kodulehel kunstihoone.ee ja Facebookis.
Näituse initsiaator on Margit Säde, näituse kujundus Triin Tamm.
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Põhjamaade Kultuuripunkt, Pro Helvetia, Mondriaan Fond, Zürichi Kunstiakadeemia, Winterthuri linn, Taani Kunstinõukogu, Hispaania saatkond Eestis, ICI.
Näituse “Doings & kNOTS. Kunst ja/või instruktsioon” program:
26.11, kell 12.00 Kohv ja giidituur Margit Sädega (sissepääs näitusepiletiga)
27.11 / 04.12 / 11.12 / 08.01, kell 10.30 jooga Inga Põldmaga (sissepääs näitusepiletiga)
27.11, kell 18.00 Konstaneti loeng ja publikatsiooni „On the Run” esitlus (sissepääs tasuta)
27.11, kell 19.00–21.00 Olof Olssoni performance „Nukrust peletades” (sissepääs tasuta)
28.11, kell 15.00–17.00 Maarja Merivoo-Parro ja Taavi Tulevi helitõlgendus „Valge vaiba muusika” Nicole Bachmanni teosest „Kui,_ja” / Hanne Lippardi performance “Lugemine päikeseloojangul” (sissepääs tasuta)
30.11, kell 18.00 Kaebekoori esimene kohtumine (sissepääs tasuta, registreerimise alusel)
03.12, kell 15.00 LOOP kutsub: Eléonore Pano-Zavaroni ja Laura Kuuse ekskursioon „Vabaduse Väljak 6”
05.12 / 19.12, kell 12.00–17.00 Camille Laurelli Cesare Pietroiusti teosest „Mittefunktsionaalsed mõtted” inspireeritud töötuba „Vaatlus & praktika” (sissepääs tasuta, registreerimise alusel)
10.12, kell 19.00 Kaebekoori avalik kontsert (sissepääs tasuta)
12.12, kell 18.00 Konstanet esitleb: Michele Gabriele näituse avamine ja vestlus kunstnikuga (sissepääs tasuta)
07.01, kell 18.00–20.00 Cia Rinne loeb oma luuletusi / Maret Nukke loeng „Uue Rafaeli uus haiku Jaapani kontekstis”
08.01, kell 18.00 Konstanet esitleb: Maximilian Schmoetzeri näituse avamine ja vestlus kunstnikuga
09.01, kell 19.00 Quim Pujoli performance „Kollektiivne transs”
10.01, kell 15.00–18.00 loenguprogramm: George Steinmann, Anu Liivak „Ruumi naasmine”, Flo Kasearu „Kunstjärjekord”, Esther Mathis „Sool”