Jane Remm. Vaateid maastikule
Kuraator Siim Preiman
25. oktoobrist on Tallinna Linnagaleriis avatud Jane Remmi näitus „Vaateid maastikule“. Viimastel aastatel Eesti metsade ja laiemalt maastike kujutamisele keskendunud kunstnik esitleb näitusel uusi töid, mis kujutavad harjumuspärase ilusa maastiku varju- või äärealasid. Näituse kuraator on Siim Preiman.
Näitus jääb avatuks 15. detsembrini.
Jane Remmi huvitab maastike esitlemine kultuuris ja see, kuidas need on tekkinud ning kuidas neid on aastate jooksul kujundatud. Näitusel „Vaateid maastikule“ jätkab ta mõtisklemist inimese ja maastiku suhete üle, astudes sel korral teepervelt sügavamale metsa. Eksponeeritud teosed võib jaotada kaheks – ühed kujutavad erinevaid tehislike ja looduslike maastikukomponentide kohtumispaiku, teised loomuliku otsa leidnud põlispuude kände.
„See, milliseid maastikke väärtustatakse, muutub ajas ja oleneb hoiakutest. Näiteks soo on
traditsiooniliselt olnud ala, mida kardetakse ja välditakse, tänapäeval käiakse soos marju
korjamas või puhkamas, soo on põlislooduse ehe näide,“ kirjutab Jane Remm. „Üha enam väärtustatakse argiseid (mitte)maastikke, seda nii esteetilisest kui ka loodushoiu vaatepunktist. Mahajäetud karjäärides hakkab loodus lokkama üsna pea, kui inimtegevus väheneb. Esmalt leiavad elupaiga jõulised pioneerliigid, mõne aasta pärast ilmuvad puuvõsud.“
„Milline mets on ilus?“ küsib Kalevi Kull näituse saatetekstis. „Tean, et mõned eelistavad hästi hooldatut, kus pole maas oksavarist, kus puud sirged ja seenteta. Tean, et mõned eelistavad segavanuselist metsa, kus teiste seas leidub väga vanu puid ja kõdunevaid torikulisi tüvesid. Mets võib olla kunstlik kooslus kui puukultuur, või pärandkooslus meie hoitud häiludega, või põliskooslus inimkäe tõstmata – üks eelistab üht, teine teist. Need hinnangud aga nihutavad otsuseid metsa kohta, mõjutavad seda, mis suunas kooslused muutuvad, kuidas muutub maastik, kuidas rohelus ja liigirikkus.“
Näituse raames toimub Linnagaleriis 24. novembril seminar „Tähendusi maastikust“, mis avab maastiku ja looduse uurimisega seotud erinevaid vaatepunkte. Seminaril esinevad teiste seas: Kalevi Kull, Liina Unt, Kristjan Piirimäe, Piret Pungas-Kohv. Täpsem info ilmub peagi Kunstihoone kodulehel.
Jane Remm (1978) on kunstihariduse saanud Tartu Kunstikoolis (1996–1999), Tartu Ülikooli maalikunsti erialal (BA 2003) ja Eesti Kunstiakadeemias interdistsiplinaarsete kunstide osakonnas (MA 2007) õppinud ka andragoogikat (MA 2012). Ta on teinud isikunäitusi, osalenud rühma- ja ühisnäitustel ning projektides Eestis ja välismaal. Remm kuulub Eesti Maalikunstnike Liitu. Tema töid on erakogudes ja Tartu Kunstimuuseumi kogus.
Kunstihoone 2019. aasta näituseprogramm pöörab erilist tähelepanu hea olemise võimalikkusele ning ökoloogilisele vastutusele kindla huku tingimustes. Selle teemaderingi ümber koondub viis näitust, millest Jane Remmi „Vaateid maastikule“ on järjekorras neljas. Eelmine näitus oli rahvusvaheline grupinäitus “Hea olemise kunst” kunstihoone suures saalis. Viimasena avaneb Sten Saaritsa ja Edgar Tedresaare näitus „Must kuld“ Linnagaleriis 19. detsembril. Näitustekobara kuraator on Siim Preiman.
Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kunstnike Liit, AkzoNobel, Aleksander Kuchmezov, Liina Remm, Maria Tamm.