Skip to main content

Kuidas saab kunst meid rasketel aegadel ühendada?

Töötuba keskendub kunsti ja kunstnike rollile ning loomeprotsessile, mis on seotud üksikisikute, kohalike kogukondade ja gruppide keerulise mineviku väljendamisega. Üritus algab põgusa sissejuhatusega, mille järel jagavad osalejad oma väljakutseid mineviku käsitlemisel, oma loo jutustamisel ja teiste inimeste lugudega suhestumisel. Mõtiskleme üheskoos, kuidas kunstiprotsessid või -teosed saavad vastastikust empaatiat ja mõistmist edendada.

 

Töötoas uurime erinevaid minevikuga seotud probleeme. Mis muudab teatud aspektide jagamise keeruliseks ja miks? Mida on meil raske teiste mälestuste puhul aktsepteerida? Millised on kõige keerulisemad ajaloosündmuste pärandid, mida meie enda kogukond ja naaberkogukonnad (soolised, etnilised, klassilised või rahvusrühmad nii näitusel kui ka väljaspool seda) on kogenud? Kas kunst on keerulise mineviku väljendamiseks pigem lihtne või keerukas meedium?

 

Teine oluline küsimus nii näituse kui ka meie isiklike kogemuste kontekstis on, milliseid seoseid ajalooliste kogemuste (võitlused, kannatused) või ajalooliste isikute ja lugude vahel on meil raske või koguni võimatu ette kujutada ja miks?

Ülesanne: Palun tooge töötuppa kaasa vähemalt üks keerulise mineviku näide, olgu siis näituselt või isiklikust kogemusest kogukonna (nt vähemuse) liikmena või inimesena, kes seisab silmitsi küsimustega kuulumisest ja mitte-kuulumisest.

 

Dr Katarzyna Bojarska on nüüdiskultuuri õppekava õppejõud Varssavi sotsiaal- ja humanitaarteaduste ülikoolis (SWPS) Poolas. Tema töö keskendub sellele, kuidas ajaloolised ja poliitilised traumad ning vägivalla pärand leiavad väljendusi kaasaegses kunstis. Tema uurimistöö märksõnad on arhiiv, tagasiulatuvad ja allumatud mälestused ning loovad ja kriitilised mäluaktid. Ta on osalenud ka rahvusvahelises teadusprojektis „RePast – Revisiting the Past, Anticipating the Future“ ning on paljude kunsti, kirjanduse, ajaloo ja psühhoanalüüsi vahelisi seoseid käsitlevate artiklite ja tõlgete autor ning ajakirja Widok (http://www.pismowidok.org/) kaasasutaja ja toimetaja.

 

Töötuba toimub inglise keeles ja osalemine on tasuta.