Skip to main content

Mihkel Ilus ja Paul Kuimet „Lõputa lugu“

Kuraator Siim Preiman

Alates 7. märtsist on Tallinna Kunstihoones avatud Mihkel Ilusa ja Paul Kuimeti paarisnäitus „Lõputa lugu“, mis toob kokku kaks kunstnikku, keda ühendab materjalitruudus ja loomise intensiivsus, mis kõige ehedamalt väljendub fanatismis oma valitud meediumi vastu. Koos võtavad nad vaatluse alla meie maailma juhtivad nähtamatud süsteemid, mis sünnivad aja möödudes üha uuesti peaaegu muutumatul kujul. Näituse kuraator on Siim Preiman

 

Näitus avatakse publikule 7. märtsil kell 12. Avasõnad ja ringkäik näitusel koos kuraatori ning kunstnikega samal päeval kell 14. Näitus jääb avatuks 31. maini 2020.

 

Nii maalikunst kui ka fotograafia sisaldavad oma praktiseerijate jaoks hulganisti õige käitumisviisi ja materjalivaliku juhiseid. Maalikunstniku lõuend olgu linane ja värv õline. Filmifotosid ei retušeerita Photoshopis, vaid valgust osavalt suunates pimikus. Nii näemegi Ilusa loomingus peamiselt traditsioonilisi maalikunsti materjale: õlivärvi, linast lõuendit ja töötlemata puitu. Kuimet rakendab järjepidevalt traditsioonilisi fototehnikaid: slaide, filmilinte ning analoogsuurendusi.

 

Näitus on kahe kunstniku jaoks märgiline, sest mõlemad liiguvad enda jaoks uutel territooriumidel. Kuimet, kes on aastaid jäädvustanud modernistlikku arhitektuuri, näitab, kuidas 1850. aastatel rajatud Londoni Kristallpaleest sai kopeerimise ja moonutamise kaudu üleilmse kapitalismi ametliku arhitektuuri arhetüüp. Mihkel Ilus on maalikunsti mängulise dekonstrueerimisega jõudnud punkti, kus tal on võimalik jutustada ka maalikunsti maailmast väljaspool asuvaid lugusid. Ta asetab inimmõõtmelised molbertmehed Eesti poliitilisele ja töökultuurile viitavatesse erinevatesse olukordadesse.

Mihkel Ilus (1987) tegutseb maali laiendatud väljal. Ta pistab sageli rinda suuremõõtmeliste installatsioonidega, lähenedes neile maalija loogikaga. Õppinud maalikunsti Tartu Ülikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias, moodustab tema tegevuse olulise osa tänapäevase näitusekultuuri ja etenduskunsti põimimine. Viimased isikunäitused on „Kuidas saaksingi teisiti“ (kuraator Siim Preiman) Hordaland Kunstsenteris Bergenis (2018), „Kapriisid: eelvõim“ (koos Henri Hütiga) Disaini ja Arhitektuurigaleriis (2017), „Pista see omale seina“ Hobusepea galeriis (2017) ja „Tupik“ (koos Marten Eskoga) Kunstihoone galeriis (2016).

 

Paul Kuimet (1984) töötab fotograafia ja 16-millimeetrise filmiga ruumiinstallatsiooni võtmes. Tema loomingut iseloomustab tehnikale ja tehnilisele vahendatusele omane vaatamisviis. Kuimet on õppinud fotograafiat ja videokunsti Eesti Kunstiakadeemias, Helsingi Disaini- ja Kunstiülikoolis (TaiK), Balti Filmi- ja Meediakoolis ning Ida-Londoni ülikoolis. Viimased isikunäitused on „Five Volumes“ (kuraator Nico Anklam) Narva kunstiresidentuuris (2018), „Perpendikulaarne“ Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (2016) ja „Hiline pärastlõuna“ Tallinna Linnagaleriis (2016).

Facebooki sündmus