Skip to main content

Näituse avanädalavahetus Lasnamäe paviljonis pakub mitmekesist publikuprogrammi

Reedel, 9. augustil 2024 kell 18.00 avatakse Lasnamäe Paviljonis näitus „Keeruline minevik. Jagatud maailm“. Margaret Tali ja Ieva Astahovska kureeritud näitus käsitleb solidaarsuse, empaatia ja ajaloolise trauma püsiva pärandi teemasid. Avanädalavahetus tõotab kaasahaaravat ja interaktiivset publikuprogrammi, kus osalevad kunstnikud Eestist ja mujalt, pakkudes kohalikele külastajatele mõtlemapanevat elamust.

 

Näitus avatakse videokunstnik Joen Vedeli (DK/NO) spetsiaalselt selleks puhuks loodava live-montaaži üritusega. Koos publikuga kujundab Vedel reaalajas ainulaadse filmiessee, kasutades nii uusi kui ka olemasolevaid kaadreid, mis on seotud 20.–21. augusti 1991 pöördeliste sündmustega. Koostööprojekt kutsub osalejaid jagama oma isiklikke mälestusi, luues sellega ainulaadse ajalookäsitluse. Film põimib erinevaid meenutusi Eesti taasiseseisvumisest, kajastades otseülekannete rolli nende tormiliste sündmuste vahendamisel.

 

Pärast Vedeli live-montaaži üritust on osalejatel võimalus liituda ringkäiguga näitusel, mida juhatavad näituse kunstnikud ja kuraatorid. Ringkäik pakub sügavamaid teadmisi näitusel esitatud teoste teemade ja loomisprotsesside kohta, samuti tutvustavad kuraatorid näituse taustalugu.

 

Õhtu kulmineerub kunstnik Zuzanna Hertzbergi sõnalise performance’iga, mis saadab tema teost „Vabatahtlikud vabaduse eest“. Hertzbergi performance ammutab inspiratsiooni arhiividest, autobiograafiatest ja Hispaania kodusõjas vabatahtlikena osalenud naiste mälestustest.

 

Sissepääs näitusele ja osalemine publikuprogrammis on tasuta.

 

Ajakava 

 

10.08.2024

13.00–15.30 Live-montaaži üritus Joen Vedeliga (DK/NO)

16.00–17.00 Ringkäik näitusel koos kuraatorite ja kunstnikega

17.30–18.30 Zuzanna Hertzbergi (PL) sõnaline performance 

 

11.08.2024

14.00–15.00 Ringkäik näitusel eesti keeles

15.00–16.00 Ringkäik näitusel vene keeles

Näitusel osalevad kunstnikud Balti riikidest, Ukrainast, Poolast, Soomest, Norrast, Saksamaalt ja Hollandist. Nende teosed käsitlevad sageli mahavaikitud ja ebamugavaid Balti riikide ja Ida-Euroopa ajaloosündmusi. Hiljutised sõjad on muutnud meie arusaamist ajaloost ja näidanud, kuidas tänapäeva vägivald tuleb sageli mineviku lahendamata traumadest. „Keeruline minevik. Jagatud maailm“ toob kokku keerukad, ebamugavad ja sageli tähelepanuta jäetud ajaloosündmused, vägivaldsed konfliktid ja valusad kaotused ning nende pikaajalise pärandi.