Skip to main content

Ringkäik kuraatori ja kunstnikega näitusel “… ja teised valguse varjundid”

Kolmapäeval, 29. detsembril kell 18 on harukordne võimalus külastada näitust „… ja teised valguse varjundid” koos kunstnike Kristi Kongi, Krista Möldri ja kuraator Siim Preimaniga!

 

„Kongi installatsioone kogedes ei saagi aru, kas maalid ei püsi lõuendil või kipub ruum maali peale. Kõik on kahevahel, oleme ühtaegu teose ees ja sees. Kristi Kongi teosed, mis on eksponeeritud esimeses kahes saalis, tuginevad päevikusissekannetele,“ ütleb näituse kuraator Siim Preiman. „Mölderit aga juhib vankumatu intuitsioon. Sageli ei tea ta isegi, mida otsib, kuni on selle leidnud. Tema loomingus näib aeg olevat aeglustatud äärmise piirini. Mölder on juba pikemat aega jäädvustanud linde, liblikaid ja lennukeid. Näiteks meenutavad näitusevitriinis eksponeeritud erinevas seisukorras mudellennukid nõela otsa torgatud liblikaid või sahtlisse kogutud linnunahku. Jah, kunagi nad lendasid, aga nüüd on igaveseks purki püütud.“

 

Kristi Kongi on võitnud Noore Kunstniku preemia (2011), Sadolini kunstipreemia (2013) ja olnud Köler Prize’i kandidaat (2016). Tema tegevust hinnati 2017. aastal Eesti maalikunsti mainekaima, Konrad Mäe preemiaga. Ta on Eesti Kunstiakadeemia maali õppetooli dotsent, riikliku kunstnikupalga saaja aastatel 2022–2024. Kongi keskendub värvile, valgusele ja ruumile ning sageli võtab tema looming kõikehaaravate installatsioonide kuju.

 

Krista Mölder on näitustel osalenud 2000. aastate algusest, 2003. aastast on ta pidanud loenguid Eesti Kunstiakadeemias. Aastal 2016 oli ta esitatud Köler Prize’i auhinnale. Teda on autasustatud Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiaga (2020). Ta on Fotokunstnike Ühenduse üks asutaja. Ta uurib vihjete ja mõistukujundite kaudu inimese ning keskkonna suhteid.

 

Siim Preiman (1992) töötab Tallinna Kunstihoones kuraatorina ja peab mobiilset kunstiplatvormi galerii galerii. Tema kuraatoripositsiooni iseloomustab tugev keskkonnateadlikkus ning võrdsema ühiskonna poole liikumise taotlus. Õppis Eesti Kunstiakadeemias kunstiteadust. Viimaste kuraatoriprojektide hulgas on „Sada särki seljas“ koos Sten Ojaveega Tallinna Kunstihoone galeriis (2021), „galerii galerii esitleb: mobiilsete kunstiplatvormide põgus antoloogia“ 1. märtsi galeriis (2021) ja Maria Valdma „Mälupalee“ Tallinna Linnagaleriis (2021).

 

Ringkäik toimub eesti keeles, kestus 1h, sissepääs näituse piletiga.

 

Kunstihoone ja selle galeriide ligipääsetavuse ning piletiinfo leiad kodulehelt.