Töötuba „Hääleulatuses“. Nele Suisalu ja Anna Škodenko
Ootame osalema 20. jaanuaril kell 16.00–18.00 Nele Suisalu töötoas „Hääleulatuses“, mis toetub Anna Škodenko isikunäitusele „Käeulatuses“ Tallinna Linnagaleriis (Harju 13). Anna oma tulekust märku siinsele registreerimisvormile vastates.
Töötuba on tasuta ja toimub vajaduse järgi eesti, vene ning inglise keeles.
Töötuba avab osalejale näituse teemat kehalise kogemusena isikliku hääle kaudu. Inimesena kasutame häält igapäevases suhtluses sellele tähelepanu pööramata, justkui olmeliselt: peamiselt liigub hääl inimeste vahel otse või vahendatuna, et edastada infot ja väljendada suhet. Niipea kui toome uuriva tähelepanu oma häälele, muutub midagi meie seisundis ja tajus, viisis kuidas enese ja ümbritsevaga suhestuda. Töötuba avab hääle kasutamise aluseid ja lubab osalejal mänguliselt oma hääle kaudu suhtesse astuda ruumi ning näitusega. Tulemusena loome maalidest tõukuvate personaalsete kogemuste kollektiivse helimaastiku. Eelnev hääle kasutamise kogemus ei ole töötoas osalemiseks vajalik.
Anna Škodenko isikunäitus „Käeulatuses“ Tallinna Linnagaleriis jääb avatuks 21. jaanuarini 2024. Tegelikkuse katkeid ja kihistusi kujutades näitab kunstnik ühtaegu ümbritseva maailma keerukat ning killustunud olemust, kus tervik pudeneb käest ja millestki kinni haarata näib võimatu. Ometi on tegemist lummava maalinäituse kui kinnitusega, et see, mis pole võimalik elus, saab võimalikuks kunstis. Näituse kuraator on Tamara Luuk.
Nele Suisalu (1981) loomingu keskmes on keha ja meelega (sensoorse, kinesteetilise ning ülemeelelise reaalsuskogemusega) seotud teemad. Tema kunstikupraktika põhineb nüüdistantsu, somaatilise kehatunnetuse ja improvisatsioonilise häälekasutuse sünkroonimisel. Suisalu küsib, kuidas tänapäevase maailma probleemirägastikus käivitada närvisüsteemi kaasreguleerimise kollektiivne võimekus. Lisaks kunstitegevusele korraldab ta eraviisilist nõustamist ja juhendab hääle-, kehatunnetuse- ning meditatsioonigruppe. Viimaste projektide hulka kuuluvad sooloteos „Luba endal (…)“ näitusel „Lase oma tähelepanul …. pehmeneda ja laiali valguda“ Kai kunstikeskuses (kuraator Hanna Laura Kaljo, 2019); teos „Mürdiõed: terviseks“ näitusel „Mis sillutab teed uuele maailmale?“ Tallinna Kunstihoones (koostöös Joanna Kalmuga, kuraator Corina L. Apostol, 2021); etendaja tantsulavastuses „Resisting Extinction“ (lavastajad Olive Bieringa ja Otto Ramstad, 2023).
Anna Škodenko (1986) on mitmekülgne kunstnik, kelle loomingut iseloomustab lüürilisus ja oma meediumi ning visuaalse kujutise analüütiline käsitlus. Töö teostus oleneb kontseptuaalsest raamistikust, mille kunstnik loob endale teksti läbi kirjutades, ning on tingitud konkreetsest kohast, kontekstist ja teemast. Anna Škodenko on lõpetanud Eesti kunstiakadeemia maaliosakonna (2009), täiendanud end õpingute ajal Chelsea kunstikolledžis Inglismaal ja hiljem Moskva kaasaegse kunsti instituudis. Škodenko läbis Glasgow’ kunstiakadeemias üheaastase vabade kunstide magistriõppe (2017). Ta on saanud Eduard Wiiralti auhinna (2016) ja Köler Prize’i grand prix’ (2018). Aastal 2019 viibis Škodenko WIELS-i kunstikeskuse residentuuris Brüsselis.