Skip to main content

Vala T. Foltyni performance

Laupäeval, 9. oktoobril kell 16 toimub Tallinna Kunstihoones näitusel „Mis sillutab teed uuele maailmale?“ osaleva kunstniku Vala T. Foltyni performance.

 

Sensuaalne vastupanu-ulg. Queer-eleegia. Vabastusakt. Armastusest ja vihast sündiv leebe nõidus. Teose aluseks on kunstniku enda kaotusekogemus. Performance käsitleb transsooliste ajalugu, mida on sageli tähelepanuta jäetud, alla surutud ja unustatud.

 

Mittebinaarne kunstnik Vala T. Foltyn tegeleb kaotuse ja surma teemadega. Queer-nõiana kõneleb ta oma isiklikest kogemustest ja tunnetest, näiteks sellest, kuidas ta sunniti Poolas Krakówis lahkuma vanast villast, kus asus sõltumatu queer-kunsti kogukonna varjupaik ja kunstikeskus (Lamella – The House of Queer Arts). Tema lugu ulatub kaugemale neoliberaalse poliitika võimustruktuuride, korruptsiooni, ebakindluse ja isegi gentrifikatsiooni mõjust. Sellest kogemusest saab kohaspetsiifilise rituaalina läbi viidava performance’i materjal. Etteaste kohandub ja suhestub kohaliku keskkonnaga ning kujuneb otsekui vestluseks minevikuga, mis toob kuuldamatud hääled tänapäeva diskursusesse. Vala esitab oma arhiividest tantse ja nõialugusid, mis räägivad tontidest, vaimudest, unenägudest, hallutsinatsioonidest ja ka mitteinimolenditest.

Vala T. Foltyn tegeleb praegu Malmö Kunstiakadeemias kujutava kunsti ja kunstiteaduse magistriprogrammi raames oma projektiga „Väljaütlematu nõidumine“. Tema uurimistöö analüüsib arhiive queer-vaatepunktist, püüdes tagasi võita ja ümber mõtestada võimu ja teadmiste suhteid ning leida seda, mis on nähtamatu, varjatud või kadunud. Projekt analüüsib queer-vaatepunktist sajandivanuse Krakówi villa lugu. Alates rajamisest 1907. aastal on villa olnud kohaliku linnakogukonna jaoks tähtis kultuurikeskus, millest annab tunnistust ka sealne arhiiv. Ühtlasi pakkus hoone mitu aastat peavarju queer-kunstnikele (Lamella – The House of Queer Arts), enne kui nad sealt 2018. aastal lahkuma sunniti.

 

Performance kestab tund aega. Sissepääs kehtiva näitusepiletiga.

 

NB! Sisenemisel palume (alates 18. eluaastast) esitada COVID tõend vaktsineerituse, läbipõdemise või varasemalt tehtud negatiivse testi tulemuse kohta.

 

Kunstihoone ja selle galeriide ligipääsetavuse ning piletiinfo leiad kodulehelt.
Facebooki sündmus